Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.18 g. 21:50

Zamach - wieczór filmowy w DSH w cyklu "Przez kino do historii"


Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na wieczór filmowy w cyklu „PRZEZ KINO DO HISTORII”:
25 września, czwartek, godz. 18.00 − w programie pokaz filmu Zamach (1958, 81 min), reż. Jerzy Passendorfer.

 

 

 

Wieczór poprowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca, który przedstawi i skomentuje film oraz opowie o działaniach propagandy i rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych i fabuły filmowej. Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

 

Zamach (1958, 81 min), reż. Jerzy Passendorfer

 

Wojenny dramat psychologiczny, będący swobodną rekonstrukcją zamachu grupy bojowej AK z 1 lutego 1944 na szefa SS i policji w okręgu warszawskim Generalnej Guberni, generała  Frantza Kutscherę, inicjatora publicznych egzekucji w Warszawie. Film ukazuje  przygotowania i dramatyczny przebieg akcji, w której zginęli niemal wszyscy zamachowcy, ale która przyniosła zamierzony cel – ograniczenie masowych egzekucji. "Jest to film o technologii zamachu, [...], film - chciałoby się powiedzieć - matematyczny, w którym pewna ludzka akcja zostaje prześledzona [...] szalenie szczegółowo, krok po kroku [...]” – pisał Aleksander Jackiewicz, krytyk filmowy.

***

Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „PRZEZ KINO DO HISTORII”, który prowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, komentuje filmy, w barwny sposób opowiada o wpływie cenzury na kinematografię, działaniach propagandy oraz o rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. W cyklu prezentujemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy raz w miesiącu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Partnerem cyklu są: Collegium Civitas i KINO POLSKA.

Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN, tłumacz niemieckiej literatury historycznej. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy